אדריכל נוף

adrichal_nof

אדריכל נוף ומעורבותו בתכנון הנוף האורבני

ניתן לראות כי מעורבותם של אדריכלי נוף בשנים האחרונות התרחבה והם הפכו לחלק בלתי נפרד מצוותי התכנון שעוסקים באדריכלות נוף לשטחים גדולים. לאדריכל נוף, יש תפקיד מוגדר, הכולל תכנון של כיכרות העיר והמועצות השונות, מבנים כולל שיקומם במידה ומדובר על מבנים היסטוריים. לכל עירייה ומועצה, יש את אדריכלי הנופים שלה והם מתכננים ומשפרים את חזות פני העיר. האדריכלים מעורבים יותר בהקמת פארקים ציבוריים, תכנון גינון בכיכרות שונות, שבילי הכבישים ועוד. בדרך כלל הגישתם היא יותר לאיכות הסביבה ולחיסכון באנרגיה ומשאבים.

דגשים עיקריים באדריכלות נוף:

  • שטח הקרקע שיש לתכנן
  • סוג האדמה
  • סוג האקלים השורר באזור
  • התאמת הצמחייה
  • תכנון מרחב למטיילים או שבילי אופניים בפארקים רחבי ידיים
  • תכנון פארקים ואיכות חיי התושבים

תכנון נוף והשילוב המושלם

בנוף האורבני, המועצות והעיריות בערים השונות בארץ, מחפשות מקומות שבהם ניתן לשמר את הירוק והטבע. אדריכלי הנוף, מחפשים את המקומות ואת העיצוב המיוחד והטבעי שיקנה פיסה ירוקה לתושבים המעוניינים להרגיש את הרוגע שבצמחיה ובטבע. גם בניית פרגולות בפינות ישיבה ירוקות בערים הגדולות הם תוצאה של תכנון אדריכלי הנוף. אם נגדיר מהו אדריכל נוף אז יש להבין כי הוא אדם אשר יש לו זיקה לטבע וצריך להכיר היטב שני תחומים, בניה אדריכלית וסביבה. החוכמה בתפקידו של מתכנן הנוף היא להשלים ולמזג בין שני אלה כך שתיווצר אווירה פסטורלית שתתאים לסביבה. הטיפול הנכון לפני הקמת הגינה, כלומר בניית התשתית שלה, יהיו השלב הראשון של אדריכל הנוף לפני שבכלל יתחיל לתכנן פארק או גינה.

ההבדל אדריכל גינות לאדריכלות נוף

אדריכל גינות איננו עוסק באדריכלות נוף ! רבים מתבלבלים ומשתמשים במונח 'אדריכל גינות'. יש לציין, כי קיים הבדל משמעותי בין גנן לאדריכל נוף. הגינון הוא בגדר אחזקה שוטפת של הגינה ואילו אדריכלות הנוף הינה תכנון של המרחב הפתוח. ישנן הרבה חברות גינון אשר עובדים עם אדריכלי נוף גם לתכנון של גינות פרטיות והסיבה לצורך הזה היא משום שישנם אנשים שיש להם בתים פרטיים גדולים וגינות בגודל עצום כך שנדרשת התערבות מקצועית של אדריכל נוף בעיצוב הגינה הפרטית שלהם משום שזו דורשת תכנון נוף אמיתי בשל גודלה העצום.

המגמה כיום בתחום עיצוב הנופים היא על חיסכון במים ושמירה על איכות הסביבה לצד הקפדה של שימוש בצמחיה שאינה דורשת הרבה מים אך בכל זאת פורחת ברוב ימות השנה.


This entry was posted in . Bookmark the permalink.